Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarní období 2009

15. 2. 2009

Jarní období 2009

 

Předjarní ošetření včelstev se nařídí jen v jednotlivých ohniscích,

a to:

1. V oblastech, kde nebyla prokázána rezistence roztočů na pyrethroidy:

pokud nebyl splněn rozsah nařízených opatření pro podzim –zima, v době do 15. ledna 2009 je možno provést další zimní ošetření aerosolem místo nátěru plodu.   

v okresech s výskytem hromadných úhynů včelstev se předjarní ošetření provede

b)             celoplošně.      

 

V ostatních okresech se vyhodnotí extenzita varroázy podle procenta stanovišť s negativním výsledkem vyšetření zimní měli. V základních organizacích, ve procento negativních stanovišť nedosáhlo 25 % všech vyšetřených vzorků, se předjarních ošetření provede rovněž plošně (u všech včelstev základní organizace).

V základní organizacích s vyšším podílem negativních vzorků než 25% se ošetří pouze včelstva stanovišť s nálezem více než tří samiček Varroa destruktor v průměru na včelstvo.

Orgány veterinární správy však povolí i ošetření stanovišť s podlimitním nálezem, pokud o to projeví včelaři zájem.

 

Předjarní ošetřením se rozumí nátěr víček zavíčkovaného plodu vodní emulzí přípravku M-1 AER, spojený s fumigací přípravkem VARIDOL FUM. Rozhodující význam má nátěr plodu, kterým jsou postiženi roztoči a jejich vývojová stádia uvnitř plodivých buněk i roztoči na včelách.Fumigace VARIDOLEM je pojistkou při eventuální rezistenci roztočů na pyrethroidy a pro případ, že plocha plodu je nedostatečná.

 

Emulze (0,25% procentní) se připraví vmícháním 5 kapek M-1 AER do 50 ml vody.Natíráme více než 10dm2 zavíčkovaného plodu.

Emulzi připravujeme každý den čerstvou.

 

2.V oblastech s prokázanou rezistenci roztočů na pyrethroidy  se nepoužívá nátěr plodu.

Provedou se dvě ošetření VARIDOLEM v intervalu 10 dní a doporučí se ošetření   FORMIDOLEM, a to co nejdříve, jakmile denní teploty dosáhnou bez vyšších výkyvů 200  C.Jarní ošetření kromě ošetření FORMIDOLEM v rezistentních oblastech musí být skončeno nejpozději do 15. dubna 2009. Pro jarní ošetření není možno povolovat přípravky GABON PF 90 a GABON PA 92.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář