Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky v léčení včelstev aneb poprvé v Čechách zahraniční léčivo

19. 3. 2011

 Novinky v léčení včelstev aneb poprvé v Čechách zahraniční léčivo.

 

24.2.2011 se v Nasavrkách uskutečnila porada inspektorů krajských veterinárních správ a okresních zdravotních referentů.

 

Mezi nejvýznamnější informace patří připravenost Výzkumného ústavu včelařského distribuovat místo Gabonu, kde klesá účinnost přípravky na bázi thymolu, švýcarský Thymovar a anglický Apiguard. České včelařství  se musí vypořádat s vysokou účinnou dávkou, která může zanechávat rezidua v medu a s pachem napomáhajícím loupežím, neboť tato léčiva se používají v krajinách s nižším zavčelením, než které je u nás.

 

Zásadní je informace MVDr. Kamera, který prokázal za poslední 3 roky střídání druhů parazitického prvoka nosemy. Domácí druh hmyzomorky včelí (Nosema apis, 1909) ustupuje a její místo zaujímá Nosema ceranae, 1996, které je mnohem dravější. Vyskytuje se celoročně, má rychlejší vývoj, je obtížněji rozeznatelná - nemocné včely hynou  mimo úl a svou schopností tlumit imunitní systém včel zvyšuje jejich vnímavost  na další stresy.

 

Na závěr nadějný příslib od ing. Titěry z oblasti moru včelího plodu. Několik let spolupracuje na vývoji léčiva, kdy účinná látka sanguinarin rostlinného původu se pomocí krmné placky dostává do krmné kašičky nejmladšího plodu, kde ničí spory moru.

 

Bouřlivé jarní prolety a klidnou životní pohodu všem

ing. Evžen Babík, zdravotní referent OO ČSV.