Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předcházet nemocem znamená pochopit přirozenost včelstev a pochopit úlohu nemocí v přírodě.

15. 6. 2010

Předcházet nemocem znamená pochopit přirozenost včelstev a

pochopit úlohu nemocí v přírodě.

 

Letošní deštivé jaro představuje zkoušku životaschopnosti včelstev. Rozpoznejme nejsilnější nejvitálnější včelstva a jejich geny šiřme dál!

 

V oblasti péče o zdraví včelstev nás v časném létě čeká sledování kleštíka včelího. U vzorových a nejpěknějších včelstev si pořiďme varoadna nebo vložme na podložku dvojitou síťovinu a za 3-5 dní spočítejme roztoče. Kritický přirozený spad v červnu se pohybuje okolo 2 roztočů  a více denně.

Je velmi vhodné o snůškové přestávce použít Formidol nebo jiný krátkodobý nosič kyseliny mravenčí a sledovat diagnostický spad. Formidol opatrně používejte v malých 1-prostorových úlech a za teplot přes 25 C.

Při posledním medobraní vyřežeme trubčí plod a odvíčkovací vidličkou se přesvědčíme o přítomnosti roztoče.

Při zvýšeném napadení včelstev kleštíkem nasadíme dlouhodobé nosiče „léčiva“. Mají důležitý úkol ochránit zimní dlouhověkou generaci, která pro nás znamená mednou produkci v příštím roce. Dle návodu vložme Gabon do plodiště nebo očekáváme-li pozdní snůšku použijme dlouhodobý nosič kyseliny mravenčí (MiteGone, Nassenheider nebo opakovaně krátkodobý nosič). Návod a porovnání přehledně popsal MVDr. Zdeněk Klíma ve velmi poučném článku v Moderním včelaři 2/2010.

Nejdůležitější je sledovat spady kleštíka od poloviny července. Našim cílem je léčit jednotlivá včelstva a ne celé stanoviště. Tímto předcházíme hromadění reziduí ve vosku, oddalujeme nástup rezistentních roztočů a můžeme vyřazovat z chovu vnímavá včelstva.

 

Na okrese se objevila 2 nová ohniska moru včelího plodu (MVP) a včelaři, především v ohniscích, sníží infekční tlak nejlépe obměnou díla. Využijme stavební pud včel a nechme je stavět , víc než si myslíme :)

Amatérští badatelé vyzkoušejte si jednoduchý test na čistící pud, nejlépe u chovných včelstev. Vezmete si šablonku z tvrdého papíru, kde vyrobíte kosočtvereček o rozměro 10 krát 10 buněk, jehlou propíchejte čerstvě zavíčkovaný plod a fixou označte polohu na rámečku. Za 12 hodin spočítejte prázdné vyklizené buňky. Kde je přes 50 buněk, jsou dobré a přes 90 mají rekordmanky. Na mé včelnici jsou nejlepší potomci Vigorek. Jaké jsou nejlepší u vás?

MVP přísně selektuje vnímavá včelstva a slabochy. Zkušení včelaři pomozme a poraďme začátečníkům!

 

Budoucnost vidím v přirozené odolnosti včelstev, ne v nových superlécích.

V dlouhodobé strategii k docílení zdravých včelstev je klíčové rozchovávat matky s dobrým čistícím pudem a s nízkými spady roztočů. Naučme se je rozpoznat! Každý má taková včelstva na své včelnici.

Dalším klíčem je vedení včelstev, které zabezpečí celoroční přítomnost dostatečných až přebytečných a kvalitních zásob – medu. Není to nic nového pod sluncem, naši předkové „vytáčeli“ o velikonocích před jarní, jistou snůškou.

 

Přeji všem prosluněné léto a zdravé včely přinášející nám léčivý med.

 

11.6.2010 ing. Evžen Babík zdravotní referent OV Zlín.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář