Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přednáška zkušeného praktika v potírání včelích nemocí

8. 3. 2010

Přednáška zkušeného praktika v potírání včelích nemocí

 

21.2.2010 se učitel včelařství Vít Marada podělil o své zkušenosti se zlínskými včelaři v tradičních prostorách klášterní budovy Regina. Včelaří od svého mládí 25 let v  Hovoranech na jižní Moravě se 100 včelstvy v nízkonástavkových úlech. Nástavek je na 9 rámků míry 42/16, používá mateří mřížku, odvčeluje výkluzy a vyfoukáním, v domácí medárně má výkonný odvíčkovací stroj. Rozchovává matky Sklenar, kočuje, specializuje se na tvorbu smetenců.

Jako okresní zdravotní referent cílevědomým a trpělivým přístupem očistil okres Hodonín od moru včelího plodu ( MVP ). Pomocí nově vyvinuté metodiky z výzkumného ústavu v Dole, kdy se MVP zjišťoval rozborem zimní měli, bylo za 3 roky zameteno.

 

Dovolil jsem si rozdělit jejich postup do 3 etap:

  1. pomocí plošné diagnostiky nalezly stará semeniště nákazy a během 2 let je zlikvidovaly, největší problémy působilo falšování vzorků včelaři a proto postupovali nekompromisně a vzorky měli odebírali komisionelně,
  2. v druhém kroku vychytávali mouchy, kdy si mimo jiné včelaři nechali doma pár rámků, byly to drahé rámky!
  3. v letošním roce řeší začátečníky, kteří hodně rozšiřovaly své provozy a výhodně si pořídili staré úly, opět to byla drahá investice.

 

Co zajímalo zlínské včelaře nejvíce? Byla to prevence, která je účinná při nízkém stupni napadení ( zdroj nákazy mimo vlastní včelnici ). Doporučuje se 50% obměna díla v roce – zaplodované plásty do medníku a po vytočení vyvařit. Přítel Marada skladuje přes zimu pouze panenské souše.

Druhou zásadou desinfekce úlů a včelařských pomůcek. V lednu jsem navštívil vinný sklípek dlouholetého včelaře a u vínka se podělil o zkušenost. V jeho vesnici spálili včelstva 6 kolegům a on jediný měl zdravé včely. Proč? Viděl jsi v průjezdu stoh tachovských nástavků? Ty všechny jsem přes zimu důkladně ožehl let-lampou. To dělám každý rok a mám včely.

 

Poučme se. K desinfekci kromě plamene je možno použít roztok 0,5 kg hydroxidu, 1 litr Sava a 10 litrů vody. Účinkuje i za běžných teplot. Nově se v ČR zavádí metoda máčení v horké parafínové lázni. Dosahuje se teplota 160-200 C, která spolehlivě ničí velmi odolné spory MVP. Parafinování přivezl strakonický včelař, přítel Přeslička z jižní Afriky a je určeno pro celodřevěné jednostěné nástavkové úly. Tuto metodu budu zkoušet na jaře na své včelnici. Zájemci ozvěte se na telefon 577901217.

 

Poté nás přítel Marada seznámil se svými velmi aktuálními zkušenostmi z léčení varroázy. Letošní rok bude zlomový, neboť kleštík včelí si vytváří rezistenci na Gabon ( acrinathrin i fluvalinat), tyto látky obsahuje i přípravek MP-10 ( fluvalinát ) používaný na fumigaci a jarní nátěr plodu.

Vysokou účinnost si zachoval Variol ( amitraz ) používaný na fumigaci a aerosol.

 

Výše uvedené se jednoznačně potvrdilo i u přítele Marady v křížových pokusech, které dělá pro VÚ Dol. A protože sleduje spady a je zapojený ve Varroa Monitoring Systému, loni na nejvíce napadených stanovištích provedl 2 zásadní opatření:

  1. po Gabonu nasadil Formidol,
  2. zaklíckoval matky a přeléčil amitrazem.

 

Zaklíckování matek je jednoduché u značených matek a při jednoprostorovém plodišti.

Pro vícenástavkové technologie je příznivější použití Formidolu ( 85% kyselina mravenčí ).

A protože praktická léčebná aplikace je málo známa, dovoluji se podělit o zkušenostmi ing. Dvorského z Mladé Boleslavi, který se léčením kyselinou mravenčí dlouhodobě zabývá a zájemce nezištně informuje v internetových diskuzích. Následující materiál pochází z Fascinovaného včelaře 22.2.2008:

Pod vlivem výše uvedených faktů, doporučuje výbor ZO ČSV Mladá Boleslav následující postup boje proti roztoči Varroa destruktor v letošním roce :

1) V období od prvního proletu (u nás tedy od cca 15. 3.) do 1. 4. 2008 ošetřit všechna včelstva v síle min. 2 velkých nástavků 1 dávkou 65% kyseliny mravenčí v odpařovačích Nassenheider nebo MiteGone podle metodiky. Odpařovače umístit těsně vedle plodu nebo nad něj doprostřed nástavku. Dávka by měla činit 200 ml u Nassenheiderů a 220-360 ml u MG.

Ti kteří zimují početně slabší včelstva mohou použít formidol umístěný nad plod tak, aby bylo všech 5 otvorů směrem nahoru. Nad formidolem musí být cca 1 cm volného prostoru (strůpek). U takovýchto včelstev lze také použít výše uvedené odpařovače na zadní plást v množství cca 200 ml kyseliny. Tímto opatřením se dosáhne toho, že přeživší samičky V.d. budou zahubeny nebo bude oslabena jejich reprodukční schopnost. Zahubí se nebo vážně poškodí samečci V.d.. Důležité též je, že KM také dezinfikuje plásty a hubí původce nosematózy, která bude propukat u oslabených včelstev.

2) Je třeba pomalu se zotavující populaci V.d. znovu výrazně oslabit. Toho dosáhneme tím, že roztoče zdecimujeme v době, kdy je období jeho pobytu na živých včelách delší. Je to v době, kdy je plod omezen snůškou.

Např. po vytočení řepkového medu lze použít formidol umístěný nad plod nebo i odpařovače. U nás bude v mnoha případech příhodná doba při vytáčení akátu. V případě denního spadu nad 3 samičky (v květnu, červnu) je třeba ihned vložit odpařovače. V každém případě je nutné toto ošetření provést do letního slunovratu.

5) Zvýšenou pozornost věnujte včelstvům, která jsou hodně napadána slídilkami, vosami a jinými predátory. Taková včelstva rušte, jsou nemocná nebo náchylná na nemoci i parazity jakým je V.d.

6) Obnovujte stav včelstev smetenci a oddělky. Počítejte s pravidelným obnovením min. 10% včelstev. V nových oddělcích je výskyt o 30-40% nižší než u starších včelstvech.

7) Nepoužívejte zásobní plásty z uhynulých včelstev, vyvařte je. Úly po uhynulých včelstvech vždy dezinfikujte.

8) Chovejte pouze vitální včelstva, která jsou méně plodná, avšak dokáží dosáhnout stejné síly jako ta hodně plodná. Jejich včely jsou dlouhověké, ty více vzdorují virům. Reprodukční období roztoče se také u těchto včelstev snižuje.

9) Dbejte, aby včelstva měla dobrý obranný pud. Ve včelstvu vše začíná na česně!

 

Bezpečnostní opatření při práci s KM (kyselinou mravenčí):

1) Pracujte v gumových rukavicích a s brýlemi!!!

2) Při plnění odpařovačů mějte KM pod úrovní obličeje. KM je těžší než vzduch.

3) Při ředění 85% KM na 65% postupujte tak, že do 1 litr vody nalijte opatrně 3 litrů KM. NIKDY NE OPAČNĚ !!! (Vždy kyselinu do vody).  Kdo chce ředit přesně z 85% koncentrace KM na 65% koncentraci, tak do 368 ml vody vlijte 1 litr kyseliny. Nebo do 1103 ml vody 3 litry kyseliny.

4) Mějte při ruce v lahvi čistou vodu a postříkání těla KM ihned opláchněte vodou !!!

5) Odpařovače Nassenheider seženete ve včelařské prodejně, anebo info u členů výboru ZO.

 6) S kyselinou manipulujte a odpařovače plňte přímo na stanovišti včelstev pod širým nebem, ne doma. Jednak je zajištěno větrání a jednak rozlití kyseliny na trávu je mnohem menší problém než totéž v kuchyni. Pracujte ve kbelíku pod úrovní pasu.

Další aktuální informace v letošním roce 2010 sledujte na našich internetových stránkách www.vcelari.estranky.cz.

 

Ing. Evžen Babík, Jan Sousedík-zdravotní referent

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář