Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŘESUNY VČELSTEV KOČOVÁNÍM

15. 2. 2009

PŘESUNY VČELSTEV KOČOVÁNÍM

       Přesun včelstev kočováním může být povolen:

a)      obecně k oblasti o stejné nákazové situaci, přičemž za horší nákazovou situaci se považují oblasti(ohniska a jejich ochranná pásma) s potvrzeným výskytem rezistentních roztočů, a to bez ohledu na intenzitu a extenzitu nákazy;

b)      byla-li včelstva vyšetřena a léčebně ošetřena, přičemž ve směsném vzorku měli nebyli zjištěni více než tři roztoči na jedno včelstvo a bylo-li vystaveno veterinární osvědčení pro přesun. V jednotlivých případech může být přesun povolen, i když počet roztočů přesahuje tuto hranici a chovatel prokáže, že všechna včelstva stanoviště byla ošetřena v předjaří.

  K umožnění přesunů včelstev kočováním může příslušná KVS vyhlásit jednotnou nákazovou situaci v okrese nebo jeho části.

Kočující včelstva musejí být neprodleně po každém návratu po 1. červnu z kočovného stanoviště (na trvalém stanovišti nebo na dalším kočovném stanovišti) preventivně přeléčena, a to FORMIDOLEM (pokud se návrat uskuteční před posledním vytočením medu) GABONEM PA 92 nebo GEBONEM PF 90 (pokud se návrat uskuteční po posledním vytočení medu a nejde o oblast s rezistenci roztočů). V rezistenčních oblastech se provede ošetření FPRMIDOLEM, v případě silného napadení opakovaně.

KVS rozhodne o přesunech včelstev na základě kompletně zpracovaného plánu přesunu za celý okres pro celou sezonu,který předloží OV(MěV) ČSV i neorganizovaným včelařů do 31. března. Současně s plánem přesunů OV)MěV) ČSV předloží KVS k odsouhlasení objednávku léčiv pro preventivní léčebné ošetření kočujících včelstev.Žádosti jednotlivců KVS posoudí v kontextu s celoročním plánem.

         Předpisy omezující přesuny včelstev v důsledku výskytu bakteriálních nákaz (mor a hniloba včelího plodu) nejsou opatřeními na varroázu nikterak dotčeny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář