Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prevence a tlumení varroázy včel.

15. 2. 2009

Prevence a tlumení varroázy včel.

   Několik posledních let jsou hlášeny z mnoha zemí zvýšené ztráty včelstev v důsledku varroázy. Ztráty mají globální charakter a na některých místech dosáhly až katastrofických rozměrů (např.v USA).

   Ztráty včelstev se dávají do souvislosti se současnými výkyvy klimatu ve směru oteplování, v jeho důsledku dochází k přemnožení parazitů a škůdců. Přemnožení roztoče Varroa destruktor navíc otevírá pole působnosti včelím virům, které bez spojení roztočem Varroa nepůsobí hospodářské škody. Je nutné předpokládat, že změněný charakter světového klimatu příznivého pro roztoče  může trvat delší dobu, z čehož vyplývá obtížný úkol světového včelařství – a to zvýšit účinnost dosavadního systému ochrany včel před roztočem Varroa destruktor.

   V roce 2007 došlo rovněž v některých oblastech České republiky – a to poprvé v historii tlumení varroázy – k hromadným ztrátám včelstev.Prudký nárůst populace roztoče se dostavil dříve než obvykle a poškodil plod generace zimujících včel.Krátkověké včely hynuly již na podzim a úly zůstaly bez včel. Došlo také k rozmnožení virů. V mrtvých včelách a roztočích byla prokázána přítomnost většiny důležitých včelích virů.

   Pravidelná celostátní porada zástupců Státní veterinární správy ČR, krajských veterinárních správ, okresních výborů Českého svazu včelařů a Výzkumného ústavu včelařského usoudila, že současný systém tlumení varroázy je schopen bez podstatných změn zvládnout současnou zhoršenou nákazovou situaci. Předpokladem ovšem je organizační zabezpečení letního monitoringu intenzity napadení včelstev, na základě kterého by byla realizována současná opatření ve správných termínech a frekvenci léčení, eventuálně další opatření ke zvýšení efektivnosti léčby.Samozřejmostí ovšem musí být dodržování i dalších ustanovení, zejména odstraňování zavíčkovaného plodu při druhém a třetím podzimním ošetření.

S pozdravem

MVDr.Milan Malena,PhD

ústřední  ředitel

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář